میخ – ناخن اندونزی کانادا مشاهده توریسم

میخ – ناخن: اندونزی کانادا مشاهده توریسم ایرلند آنلاین پاسپورت اندونزی طراحی کشورها

گت بلاگز سیاسی عربستان آچمز شد، چرخش ناگهانی آمریکا به سوی قطر

در حالی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از شروع بحران قطر، مکررا مواضعی علیه این کشور اتخاذ کرده است ولی امضای یک قرارداد ۱۲ میلیارد دلاری فروش تسلیحات به

در حالی که دونالد ترامپ، مدیر جمهوری آمریکا از شروع بحران قطر، مکررا مواضعی علیه این کشور اتخاذ کرده است ولی امضای یک قرارداد ۱۲ میلیارد دلاری فروش تسلیحات به دوحه باعث تعجب دولت سعودی و متحدان آن شده است است.

به گزارش آنا از رویترز، مقامات قطری می گویند امضای قرارداد ۱۲ میلیارد دلاری خرید جنگنده های F15 با آمریکا نشان دهنده حمایت واشنگتن از دوحه در اوج تنش مربوط به قطر و بعضی دیگر از دولت های عربی است.

پیش تر ترامپ با سفر به ریاض، قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری جهت فروش تسلیحات به این کشور امضا کرده بود. تحلیل گران گفته بودند آمریکا بدون توجه به تبعات منفی فروش این تسلیحات، به عربستان به موقعیتی جهت کسب درآمد نگاه می کند. حالا امضای قراردادی تازه با قطر علی رغم موضع قبلی واشنگتن نسبت به بحران این کشور، تداعی کننده همان نگاه به یکی دیگر از کشورهای خاورمیانه است.

عربستان آچمز شد، چرخش ناگهانی آمریکا به سوی قطر

عربستان و دولت های عربی متحد این کشور، از هفته گذشته مناسبات دیپلماتیک و اقتصادی با قطر را به اتهام حمایت این کشور از گروه های تروریستی قطع کردند. دولت قطر همه این اتهامات را رد می کند.

ترامپ طی هفته گذشته مکررا علیه قطر موضع گرفته هست. با وجود این، روز چهارشنبه، جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا توافق فروش جگنده ها به قطر که پیش تر مورد تصویب قرار گرفته بود را با همتای قطری اش خالد العطیه و همچنن مشعل الثانی سفیر دوحه در واشنگتن امضا کرد.

یک منبع قطری در این زمینه گفت: «این قرارداد نشان دهنده آن است که نهادهای دولت های ایالات متحده آمریکا با ما همراه هستند و ما هیچ تردیدی در این زمینه نداشتیم. حمایت آمریکا از قطر ریشه دار است و به آسانی تحت تاثیر تحولات سیاسی قرار نمی گیرد.»

این عنوان بار دیگر نشان دهنده تناقض در سیاست خارجی دولت تازه در آمریکاست. پیش تر نمونه های دیگری از این تناقض پدید آمده بود. از جمله در حالی که ترامپ مکررا گفته بود که اولویتش در سوریه از بین بردن داعش است ولی ماه گذشته در پاسخ به آنچه که حملات شیمیایی دولت بشار اسد خوانده بود پایگاه هوایی العشیرات متعلق به ارتش سوریه را موشک باران کرد.

در حالی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از شروع بحران قطر، مکررا مواضعی علیه این کشور اتخاذ کرده است ولی امضای یک قرارداد ۱۲ میلیارد دلاری فروش تسلیحات به

یک منبع در وزارت دفاع قطر گفته است که قرارداد تازه با آمریکا مشمول بر فروش ۳۶ جنگنده F15 می شود. در ماه نوامبر (آبان ۹۵) و در سرنوشت باراک اوباما، آمریکا فروش ۷۲ جنگنده F15 به قیمت ۲۱.۱ میلیارد دلار را تصویب کرده بود.

یک دیپلمات اروپایی حاضر در قطر گفته است که ایالات متحده می توانست تحویل این جنگنده ها را به تاخیر اندازد ولی او افزوده است که «تصور نمی کند ارتباطی میان فروش این جنگنده ها و سیاست خارجه آمریکا وجود داشته باشد.»

قطر از حیث نظامی اهمیت قابل توجهی جهت آمریکا و عملیات های این کشور علیه داعش و همچنین عملیات های واشنگتن در افغانستان و دیگر کشورها دارد.

پایگاه هوایی العدید در قطر پذیرای بیش از ۱۱ هزار سرباز آمریکایی و دولت های ائتلاف هست. در همین حال رسانه رسمی قطر روز چهارشنبه نوشت که دو ناو جنگی آمریکا به بندر حماد در قطر رسیده اند. این ناوها بخشی از تسلیحات آمریکا جهت برگزاری یک مانور دریایی یکسان است.

همچنین وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرده که فروش جنگنده های F15 به قطر در جهت زیاد کردن همکاری امنیتی میان ایالات متحده و قطر است.

این عنوان قطعا مقامات دولتی عربستان را که به حمایت همه جانبه آمریکا جهت مقابله با قطر حساب باز کرده بودند با سردرگمی مواجه خواهد کرد.

عربستان آچمز شد، چرخش ناگهانی آمریکا به سوی قطر

واژه های کلیدی: ایالات متحده | دونالد ترامپ | عربستان | آمریکایی | جنگنده | آمریکا | واشنگتن | قرارداد | عربستان | سیاست

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz